Danties kanalų gydymas, arba pirminė endodontija

Kas tie kanalai ir ar visuomet būtina juos gydyti?

Dantis yra sudarytas iš dviejų dalių – vainiko, kuris matomas burnoje, ir šaknų, įtvirtinančių dantį kaule. Šaknų viduje yra kanalai. Jų dantis paprastai turi nuo vieno iki trijų, bet gali būti ir daugiau. Kanalai yra užpildyti pulpa – įvairių ląstelių, kraujagyslių ir nervų pluoštu. Šis audinys palaiko danties gyvybingumą, padeda atsinaujinti dentinui, aprūpina maisto medžiagomis ir atlieka daug kitų naudingų funkcijų, todėl svarbu sveiką pulpą ir gyvybingą dantį išsaugoti kuo ilgiau.

Deja, tai ne visuomet pavyksta. Esant dideliam danties vainiko gedimui, kai infekcija patenka gilyn, pulpą tenka pašalinti, o kanalus – išvalyti ir užpildyti plombavimo medžiaga, kad dantis toliau negestų.

Kokybiškai gydyti ir pergydyti dantų šaknų kanalus – sudėtinga užduotis. Šaknies kanalo skersmuo dažnai neviršija milimetro, o žmogaus akis negeba pamatyti tokių mažų objektų, tad gydant juos turi būti pasitelktas dentalinis mikroskopas. Rekomenduojama klinikoje turėti ir 3D rentgeno įrangą (kūginio pluošto kompiuterinę tomografiją), ji padeda aptikti papildomus kanalus ir jų atšakas, visapusiškai įvertinti danties šaknų anatomiją, tiksliau diagnozuoti šaknų lūžius, skilimus bei kitas endodontines komplikacijas, įvertinti viršutinio žandikaulio sinuso, apatinio žandikaulio nervo kanalo ir dantų šaknų santykį, kaip arti tos struktūros yra. Visa tai padeda išvengti komplikacijų ir kokybiškai planuoti bei atlikti gydymą.

Ne mažiau svarbu dirbant užtikrinti visišką gydomo danties izoliaciją ir sukurti švarią ir „sterilią“ (aseptinę) aplinką. Nepašalinta ar naujai įnešta infekcija gali sukelti komplikacijų, dėl to vėliau tenka pergydyti dantų šaknų kanalus. Tai vadinama endodontinio gydymo  revizija arba pergydymu. Ši procedūra yra sudėtinga ir ne visuomet sėkminga, todėl kanalus reikėtų sutvarkyti optimaliai kruopščiai ir atsakingai pačioje pradžioje, atliekant pirminį gydymą.

Dantų kanalų gydymą ir pergydymą atlieka nemažai odontologijos klinikų. Tarp jų – ir mūsų klinika „Art Dentistry“. Kodėl verta rinktis endodontijos paslaugą mūsų klinikoje? Ką turime tokio išskirtinio, ko nėra kitur?

Visų pirma, mūsų klinikoje dantų šaknų kanalų gydymą ir pergydymą atlieka dantų gydytojas, kuris 20 metų specializuojasi toje srityje, taip pat puikiai išmano ir bendrąją odontologiją. Planuojant gydymą bei jo metu paprastai iškyla papildomų su tiesioginiu gydymu nesusijusių problemų ir klausimų, pavyzdžiui: ar verta dantį atstatyti (restauruoti po endodontinio gydymo), o gal jį prasmingiau rauti ir sriegti implantą? Kuo įvairiapusiškesnė gydytojo patirtis, tuo jam lengviau pasiūlyti optimalus sprendimus kiekvienu konkrečiu atveju.

Prieš gydymą reikia pašalinti senas restauracijas (vainikėlius, užklotus, tiltinius protezus, senas plombas) bei pagaminti laikinas restauracijas, kad pacientas nebūtų be dantų ir turėtų kuo kramtyti. Dažnai tokią kompleksinę procedūrą atlieka du gydytojai. Mūsų klinikoje tai atliks vienas gydytojas. Taip sumažėja vizitų, taupomas paciento laikas.

Pasitaiko klinikinių situacijų, kai įprasta endodontija nepasiekiame gero rezultato, gydymas komplikuojasi. Tuomet galime atlikti danties šaknies viršūnės operaciją. Kartais išvalius kariozinius audinius pasirodo, kad galima išsaugoti danties pulpą, o dantį – užplombuoti.

Visa tai ir daugiau mūsų klinikoje atlieka gydytojas, kuris turi daugiametę patirtį ir platesnį, danties šaknies kanalų gydymu neapsiribojantį, klinikinį požiūrį, nuolat gilinasi ir tobulėja odontologijos srityje, o taip pat gerbia pacientą ir atsižvelgia į jo lūkesčius bei norus, kas yra  svarbiausia sudarant gydymo planą ir pasirenkant gydymo taktiką

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Kiek vizitų prireikia norint išgydyti danties šaknies kanalus?

Neretai užtenka vieno vizito. Jo metu naudojant mikroskopą kanalai išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami specialia kanalų plombavimo medžiaga – karšta gutaperča.
Jei uždegimas išplitęs, juntamas skausmas, gydymas atliekamas per keletą vizitų. Pergydant pirmo vizito surandami neišgydyti kanalai, vėliau gydymas atliekamas įprasta tvarka.

Ar po kanalų gydymo galima dantį atkurti plombuojant?

Dėl plombinės medžiagos elastinių savybių, laikui bėgant plomboje atsiranda mikropralaidumas, o tai dažnai tampa antrinio karieso atsiradimo priežastimi. Plombinė medžiaga mechaniškai neapsaugo danties kramtymo metu, dėl to neretai šaknis skyla, tad dantį tenka šalinti ir dėti implantą. Mes rekomenduojame atkurti dantis naudojant keraminius užklotus (angl. onlay). Jų mechaninės savybės prilygsta natūraliam emaliui, o tai apsaugo nuo antrinio karieso bei danties lūžio.

Ar šaknų kanalų gydymas nesusilpnina danties?

Endodontijos metu yra šalinama pažeista arba infekuota negyva pulpa bei infekuotas kietasis danties audinys dentinas, taip pat dezinfekciniais skysčiais plaunami kanalai. Visa tai daro dentiną ir danties šaknį mažiau atsparius skilimams. Tačiau patyręs gydytojas minimalizuoja šiuos faktorius, tausodamas danties audinius bei žinodamas, kiek ir kokio dentino reikia pašalinti, kur yra kritinės danties vietos. Bet kuriuo atveju, negydydami danties kanalų, danties neteksite kur kas greičiau.

Ar būtina naudoti mikroskopą?

Taip. Norint kokybiškai kanalus išvalyti, dezinfekuoti ir užplombuoti, mikroskopas yra vienas iš svarbiausių darbo įrankių.

Ar galima endodontinį gydymą atlikti per vieną seansą?

Dažniausiai galima, jei nėra kraujavimo ar uždegiminių skysčių tekėjimo iš šaknies kanalo, taip pat jei kanalas nėra gausiai infekuotas.

Kokios medžiagos naudojamos šaknies kanalo užplombavimui?

Yra naudojama „šerdinė“ medžiaga gutaperča (kieto plastilino konsistencijos medžiaga) ir rišančioji medžiaga sileris, kuris gali būti pagamintas iš įvairių medžiagų. Šiandien yra mokslo įrodyta ir rekomenduojama naudoti biokeraminių silerių grupės medžiagas, kurios kietėdamos nežymiai plečiasi, puikiai adaptuojasi ir chemiškai susiriša su dentinu, yra netirpios vandenyje, taip pat geriausiai toleruojamos gyvųjų audinių.

Ar svarbu kokią instrumentų sistemą naudoja endodontas gydydamas šaknų kanalus?

Yra universalių instrumentų sistemų, kurios tinka daugumai atvejų, tačiau kiekvienas dantis yra unikalus, todėl dažnas gydytojas naudoja dvi, tris ir daugiau instrumentų sistemų, kad susidorotų su įvairovės iššūkiu. Mes optimaliai parinksime instrumentus jūsų gydomam dančiui.

Danties kanalus plauna su chloro turinčiais tirpalais. Ar tie tirpalai nenudegins man burnos, ar aš jų nenurysiu?

Endodontijoje būtinai turi būti naudojama danties izoliavimo sistema koferdamas, arba „danties užtvara“. Tokiu atveju dezinfekantai ir instrumentai nepatenka į burnos ertmę bei virškinimo ar kvėpavimo takus, o mikroorganizmai ir seilės iš burnos – į danties kanalus. Jūs būsite saugus viso gydymo metu. Deja, yra gydytojų nenaudojančių koferdamo sistemos

Man sugydė šaknų kanalus, kada turėčiau restauruoti, atstatyti danties vainiką?

Danties vainiką po endodontinio gydymo būtina plombuoti ir restauruoti kuo greičiau, siekiant išvengti šaknies kanalų medžiagos užkrėtimo infekcija ir skysčių prasisunkimo pro laikinas plombas iš burnos ertmės. Jei pavėluosite tai padaryti, gali tekti kanalus pergydyti ar net šalinti dantį.

Gydydamas danties kanalus, odontologas vieno nerado. Ar būtina jo ieškoti?

Būtinai reikia surasti ir sugydyti visus danties kanalus, kadangi nerastame kanale dažnai lieka negyvo audinio ir mikrobų, kurie ilgainiui komplikuoja gydymą. Patyręs endodontas žinos, kur to kanalo ieškoti. Esant neaiškumui pasitelkiame kūginio pluošto kompiuterinę tomografiją (KPKT), populiariai vadinamą 3D.

Ar būtinai reikia daryti rentgeno nuotraukas prieš procedūrą, jos metu ir po jos?

Tai padeda įvertinti esamą situaciją, suplanuoti gydymo eigą, kontroliuoti gydymo procesą ir įvertinti rezultatą. Ypač praverčia 3D nuotraukos, kurios padidina gydymo sėkmę.

Paslaugų kainos